Languages:
  • English
  • English

Jak zorganizować transport morski?

Jak zorganizować transport morski?

Transport morski to jeden z najpopularniejszych sposobów na przewożenie towarów na duże odległości. Szacuje się, że około 80-90% klientów zamawiających towary z Chin wybiera właśnie tę drogę. Przewożenie dóbr poprzez transport morski ma wiele zalet, w tym bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Aby jednak dobrze go zorganizować niezbędne jest dopełnienie wszystkich formalności. Jak więc zorganizować transport morski, aby skorzystać z zalet tego rodzaju przewozu?

Czym jest transport morski?

Transport morski jest jedną z form żeglugi polegającej na dostawie towarów przez wody morskie w celach zarobkowych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu specjalne statki – drobnicowce, masowce i kontenerowce. Najpowszechniejsze są kontenerowce, czyli statki przystosowane wyłącznie do transportu kontenerów. W żargonie logistycznym funkcjonuje skrót FCL od ang. Container Load, oznaczającego ładunek w pełni skonteneryzowany, który zwykle pochodzi od jednego dostawcy i jest skierowany do jednego odbiorcy.

Jak zadbać o bezpieczny transport morski?

Obsługę transportu morskiego najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie specjalizującej się w tego rodzaju transporcie, która zadba o uporządkowanie dokumentacji, ubezpieczenie towaru oraz będzie monitorowała przewóz. Szczególnie ważne w tym przypadku jest doświadczenie spedytora i siatka zaufanych instytucji kooperujących, w tym agencji celnych, co pozwala na płynne przemieszczenia towaru z punktu A do punktu B.

Na towary przewożone drogą morską trzeba czekać niekiedy 3-4 tygodnie, dlatego warto przez cały ten okres wiedzieć na jakim etapie trasy znajduje się statek, aby móc spokojnie zaplanować dalsze kroki. Niedopełnienie formalności może skutkować postojem statku w porcie, co bywa bardzo kosztowne i często niesie skutkuje niemożliwością wykorzystania towaru, jak ma to miejsce np. w przypadku żywności.

Jakie dokumenty są niezbędne podczas transportu morskiego?

Przygotowanie dokumentacji do transportu morskiego to wymagający proces, który polega na pozyskaniu różnego rodzaju certyfikatów i zaświadczeń. Poszczególne kraje mogą mieć pod tym kątem odmienne wymagania w zależności od rodzaju towaru, jego ilości i przeznaczenia. Warto więc porozumieć się z odbiorcą, który powinien wiedzieć, jakich dokumentów potrzebuje żeby mógł odebrać taki transport. Należy mieć na uwadze, że pozyskanie wszystkich dokumentów zależy od tempa pracy poszczególnych urzędów i organów administracyjnych, dlatego lepiej dać sobie więcej czasu podczas planowania tego rodzaju przedsięwzięcia.

Najczęściej wymaganymi dokumentami są:

  • dokumenty handlowe,
  • licencje wywozowe,
  • dokumenty celne,
  • instrukcje dla towarów niebezpiecznych.

Na ich podstawie spedytor przygotowuje instrukcję konosamentową – bill of lading, czyli „świętość” w transporcie morskim, w której przekazuje wszystkie niezbędne informacje dla armatora oraz uprawnia odbiorcę do pobrania towaru z portu.

Transport morski jest uznawany za bardzo bezpieczny i korzystny cenowo, jednak do jego organizacji niezbędne jest doświadczenie oraz znajomość aktualnych przepisów. Warto powierzyć to zadanie firmie spedycyjnej specjalizującej się w morskim transporcie międzynarodowym.


KONTAKT

Szczecin

Magemar Polska Ltd

ul. Bytomska 7, 70-603 Szczecin
tel.: +48 91 4308891
fax: +48 91 4308893
office@magemar.com.pl

Gdynia

Magemar Gdynia

Hutnicza 20A, 81-061 Gdynia Gdynia

acgdynia@magemar.com.pl

Katowice

Magemar Katowice

ul. Bednorza 1, 40-384 Katowice
Tel: + 48 32 20 11333

katowice@magemar.com.pl

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
X