Transport morski to jeden z najpopularniejszych sposobów na przewożenie towarów na duże odległości. Szacuje się, że około 80-90% klientów zamawiających towary z Chin wybiera właśnie tę drogę. Przewożenie dóbr poprzez transport morski ma wiele zalet, w tym bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Aby jednak dobrze go zorganizować niezbędne jest dopełnienie wszystkich formalności. Jak więc zorganizować transport morski, aby skorzystać z zalet tego rodzaju przewozu?
Transport morski jest jedną z form żeglugi polegającej na dostawie towarów przez wody morskie w celach zarobkowych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu specjalne statki – drobnicowce, masowce i kontenerowce. Najpowszechniejsze są kontenerowce, czyli statki przystosowane wyłącznie do transportu kontenerów. W żargonie logistycznym funkcjonuje skrót FCL od ang. Container Load, oznaczającego ładunek w pełni skonteneryzowany, który zwykle pochodzi od jednego dostawcy i jest skierowany do jednego odbiorcy.
Obsługę transportu morskiego najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie specjalizującej się w tego rodzaju transporcie, która zadba o uporządkowanie dokumentacji, ubezpieczenie towaru oraz będzie monitorowała przewóz. Szczególnie ważne w tym przypadku jest doświadczenie spedytora i siatka zaufanych instytucji kooperujących, w tym agencji celnych, co pozwala na płynne przemieszczenia towaru z punktu A do punktu B.
Na towary przewożone drogą morską trzeba czekać niekiedy 3-4 tygodnie, dlatego warto przez cały ten okres wiedzieć na jakim etapie trasy znajduje się statek, aby móc spokojnie zaplanować dalsze kroki. Niedopełnienie formalności może skutkować postojem statku w porcie, co bywa bardzo kosztowne i często niesie skutkuje niemożliwością wykorzystania towaru, jak ma to miejsce np. w przypadku żywności.
Przygotowanie dokumentacji do transportu morskiego to wymagający proces, który polega na pozyskaniu różnego rodzaju certyfikatów i zaświadczeń. Poszczególne kraje mogą mieć pod tym kątem odmienne wymagania w zależności od rodzaju towaru, jego ilości i przeznaczenia. Warto więc porozumieć się z odbiorcą, który powinien wiedzieć, jakich dokumentów potrzebuje żeby mógł odebrać taki transport. Należy mieć na uwadze, że pozyskanie wszystkich dokumentów zależy od tempa pracy poszczególnych urzędów i organów administracyjnych, dlatego lepiej dać sobie więcej czasu podczas planowania tego rodzaju przedsięwzięcia.
Najczęściej wymaganymi dokumentami są:
Na ich podstawie spedytor przygotowuje instrukcję konosamentową – bill of lading, czyli „świętość” w transporcie morskim, w której przekazuje wszystkie niezbędne informacje dla armatora oraz uprawnia odbiorcę do pobrania towaru z portu.
Transport morski jest uznawany za bardzo bezpieczny i korzystny cenowo, jednak do jego organizacji niezbędne jest doświadczenie oraz znajomość aktualnych przepisów. Warto powierzyć to zadanie firmie spedycyjnej specjalizującej się w morskim transporcie międzynarodowym.
Magemar Polska Ltd
ul. Bytomska 7, 70-603 Szczecin
tel.: +48 91 4308891
fax: +48 91 4308893
office@magemar.com.pl
Magemar Katowice
ul. Bednorza 1, 40-384 Katowice
Tel: + 48 32 20 11333