Languages:
  • English
  • English

Czarter morski i jego rodzaje

Czarter morski to od wieków jeden z najważniejszych – obok turystyki – celów, do których wykorzystywana jest droga morska. Zasady tego rodzaju transportu przez dekady zostały unormowane ścisłymi przepisami i regulacjami, które warto znać, aby móc bez przeszkód przewozić towary po morzach i oceanach. Jedną z form przewozu dóbr drogą morską jest wspomniany czarter, ze względu na liczne zalety chętnie wykorzystywany przez spedytorów. Na czym polega czarter morski i jakie są jego rodzaje?

Na czym polega czarter morski?

Czarter to forma transportu, polegająca na nieregularnym przewożeniu ładunków lub miejsc i osób. Może dotyczyć czasowego wynajmowania statków transportowych (np. kontenerowców) czy jachtów na cele komercyjne lub rekreacyjne. Czarter wykorzystywany jest zwykle doraźnie i przez określony czas. Czarter może odbyć się oczywiście także jednorazowo. Zaletą czarteru morskiego jest konkurencyjność cenowa – zwłaszcza na bardzo odległych trasach, a także możliwość przewożenia towaru o różnych gabarytach i tonażu. Przewóz tego rodzaju zaleca się podczas dostaw inwestycyjnych i transportów masowych.

Rodzaje czarterów morskich

Wyodrębnia się 2 rodzaje czarterów:                                                                          

  1. Czarter na podróż – w tym przypadku dana jednostka pływająca użyczana jest na konkretny rejs lub na kilka kolejnych podróży następujących po sobie. Rodzaj ten częściej wykorzystuje się w handlu, bo czasem przez warunki atmosferyczne czy inne zmienne zawinięcie do portu może potrwać nieco dłużej, niż zakładano.
  2. Czarter na czas – w tego rodzaju czarterze statek lub jacht dzierżawiony jest na jakiś czas. Tę opcję często wykorzystuje się podczas rejsów turystycznych. W tym przypadku frachtujący najczęściej otrzymuje statek bez załogi.

Co powinna zawierać umowa czarterowa?

Umowa czarterowa zawierana jest pomiędzy usługodawcą (przewoźnikiem), a usługobiorcą (frachtującym). Zawarcie tego rodzaju umowy skutkuje odpowiedzialnością prawną, dlatego konieczne jest umieszczenie w niej wszystkich najważniejszych informacji dotyczących warunków transportu. Umowa określa m. in. czy frachtujący ma do dyspozycji cały statek czy wyznaczoną część ładunkową przeznaczoną na jego towar. Umowa czarterowa składa się z następujących elementów:

Przygotowanie czarteru morskiego, wraz z niezbędną dokumentacją, warto zlecić firmie przewozowej, specjalizującej się w transporcie morskim. Dzięki temu cała procedura przebiegnie sprawnie, a towar trafi bezpiecznie do określonego punktu.


KONTAKT

Szczecin

Magemar Polska Ltd

ul. Bytomska 7, 70-603 Szczecin
tel.: +48 91 4308891
fax: +48 91 4308893
office@magemar.com.pl

Gdynia

Magemar Gdynia

Hutnicza 20A, 81-061 Gdynia Gdynia

acgdynia@magemar.com.pl

Katowice

Magemar Katowice

ul. Bednorza 1, 40-384 Katowice
Tel: + 48 32 20 11333

katowice@magemar.com.pl

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
X