Czarter morski to od wieków jeden z najważniejszych – obok turystyki – celów, do których wykorzystywana jest droga morska. Zasady tego rodzaju transportu przez dekady zostały unormowane ścisłymi przepisami i regulacjami, które warto znać, aby móc bez przeszkód przewozić towary po morzach i oceanach. Jedną z form przewozu dóbr drogą morską jest wspomniany czarter, ze względu na liczne zalety chętnie wykorzystywany przez spedytorów. Na czym polega czarter morski i jakie są jego rodzaje?
Czarter to forma transportu, polegająca na nieregularnym przewożeniu ładunków lub miejsc i osób. Może dotyczyć czasowego wynajmowania statków transportowych (np. kontenerowców) czy jachtów na cele komercyjne lub rekreacyjne. Czarter wykorzystywany jest zwykle doraźnie i przez określony czas. Czarter może odbyć się oczywiście także jednorazowo. Zaletą czarteru morskiego jest konkurencyjność cenowa – zwłaszcza na bardzo odległych trasach, a także możliwość przewożenia towaru o różnych gabarytach i tonażu. Przewóz tego rodzaju zaleca się podczas dostaw inwestycyjnych i transportów masowych.
Wyodrębnia się 2 rodzaje czarterów:
Umowa czarterowa zawierana jest pomiędzy usługodawcą (przewoźnikiem), a usługobiorcą (frachtującym). Zawarcie tego rodzaju umowy skutkuje odpowiedzialnością prawną, dlatego konieczne jest umieszczenie w niej wszystkich najważniejszych informacji dotyczących warunków transportu. Umowa określa m. in. czy frachtujący ma do dyspozycji cały statek czy wyznaczoną część ładunkową przeznaczoną na jego towar. Umowa czarterowa składa się z następujących elementów:
Przygotowanie czarteru morskiego, wraz z niezbędną dokumentacją, warto zlecić firmie przewozowej, specjalizującej się w transporcie morskim. Dzięki temu cała procedura przebiegnie sprawnie, a towar trafi bezpiecznie do określonego punktu.
Magemar Polska Ltd
ul. Bytomska 7, 70-603 Szczecin
tel.: +48 91 4308891
fax: +48 91 4308893
office@magemar.com.pl
Magemar Katowice
ul. Bednorza 1, 40-384 Katowice
Tel: + 48 32 20 11333